Początkujący użytkownicy stosujący waporyzację mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak dużo akcesoriów i gadżetów do urządzeń dostępnych jest obecnie na rynku. Są to praktyczne dodatki, które nie tylko ułatwiają korzystanie z waporyzatorów, ale również sprawiają, że każda jest sesja jest o wiele przyjemniejsza i efektywniejsza. Obecnie coraz więcej zwolenników waporyzacji decyduje się na stosowanie filtracji wodnej w swoich urządzeniach. Na czym to polega i dlaczego tak bardzo zyskuje na popularności?
Jak filtracja wodna wpływa na jakość waporyzacji?
Warto zacząć od tego, że para wydobywająca się z podgrzewanych w waporyzatorach ziół nie zawiera substancji smolistych ani innych zanieczyszczeń, zatem nie trzeba jej oczyszczać. Filtrowanie przy użyciu cieczy ma inne zastosowanie. Przede wszystkim woda schładza opary, dzięki czemu waporyzator do suszu wydziela o wiele delikatniejszą i przyjemniejszą dla płuc parę.
Tym samym użytkownik jest w stanie wchłonąć jej więcej, niż w przypadku, gdyby nie została przefiltrowana, i wypuszczać większe obłoki. Co więcej, woda wykorzystywana jako filtr nawilża ją, co sprawia, że nie wysusza ona tak bardzo dróg oddechowych. Filtracja wodna jest więc rozwiązaniem szczególnie polecanym w przypadku problemów z gardłem lub układem oddechowym, bowiem dzięki niej opary są łagodniejsze i nie podrażniają.
Akcesoria do filtracji wodnej – bubblery i adaptery
Aby podczas waporyzacji móc korzystać z filtracji wodnej, należy wyposażyć swoje urządzenie w odpowiednie akcesoria. Mowa tu przede wszystkim o bubblerze i adapterze. Pierwszy stanowi przyrząd filtrujący, drugi natomiast łączy go z waporyzatorem, umożliwiając swobodny przepływ pary z wewnątrz przez filtr prosto do ust użytkownika.
Warto wiedzieć, że filtracja wodna możliwa jest zarówno w przypadku waporyzatorów stacjonarnych, jak i przenośnych, zatem każdy użytkownik może wypróbować tę metodę. Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli bubblerów oraz „przejściówek” kompatybilnych z konkretnymi modelami waporyzatorów. Co warto o nich wiedzieć i czym kierować się przy zakupie?
Bubblery wodne – chłodniejsza i zdrowsza para
Szklany bubbler to rodzaj fajki wodnej, z tym że przeznaczony nie do palenia, a waporyzacji. Na rynku znaleźć można zarówno uniwersalne modele, jak i warianty przeznaczone do konkretnego urządzenia danej marki. Bubbler jest mniejszy od bonga i większy od lufki, zatem posiada rozmiar odpowiedni dla waporyzatorów przenośnych. Można nosić go w plecaku razem z urządzeniem i korzystać z niego w każdej chwili.
Dla wielu użytkowników bubbler to już nie tyle dodatkowy gadżet, co wręcz obowiązkowy element wyposażenia, bowiem sprawia, że wydobywająca się z waporyzatora para jest chłodniejsza i zdrowsza, a jej smak znacznie poprawiony i wyraźniejszy. Krótko mówiąc, bubblery pozwalają jeszcze lepiej wykorzystać potencjał zdrowotny i smakowy suszu, a wszystko to właśnie dzięki metodzie wodnej filtracji.
Zbiorniczek, wykonany ze szkła boro-krzemowego napełniany jest wodą, przez którą przepływają substancje wytwarzane w procesie podgrzewania suszu. Tym samym opary są schładzane i nawilżane, a jakość samej waporyzacji nieporównanie lepsza. Urządzenie z zamontowanym bubblerem w żaden sposób nie traci na swojej dyskretności ani wygodzie użytkowania. Waporyzator wyposażony w przyrząd filtrujący wciąż będzie doskonale się sprawdzał poza domem.
Adaptery do filtracji wodnej – praktyczne wyposażenie waporyzatorów do suszu
Bubblery wymagają ścisłego połączenia z waporyzatorem, które umożliwi precyzyjny przepływ pary. Zadanie to spełniają specjalne adaptery do filtracji wodnej. Oczywiście „przejściówki” można swobodnie podłączać i odłączać, zatem użytkownicy mogą w każdej chwili powrócić do tradycyjnej waporyzacji bez konieczności stosowania filtra. Najczęściej adaptery produkowane są z myślą o konkretnym modelu urządzenia, dlatego należy upewnić się, że ten wybrany rzeczywiście będzie kompatybilny z posiadanym waporyzatorem oraz bubblerem. O wyborze tego najodpowiedniejszego decydują dwa parametry: średnica i rodzaj szlifu w adapterze.
Końcówki waporyzatorów mogą mieć średnicę 10 mm, 14,5 mm lub 18,8 mm. Wiele adapterów jest uniwersalnych w tej kwestii, jednak zdarzają się wyjątki, dlatego trzeba zwrócić uwagę na wymiary dostępnych w sklepach wariantów. Najlepiej kierować się tym, by adapter był kompatybilny z modelem konkretnej marki. Równie duże znaczenie ma jednak zastosowany rodzaj szlifu, a tych wyróżniamy dwa: żeński i męski. Najczęściej można spotkać się z adapterami wyposażonymi w ten drugi typ, a to ze względu na otwory, w które wyposażona jest większość przyrządów do filtracji.
Bubbler i adapter to niejedyne akcesoria, w jakie można wyposażyć swój waporyzator. Aby zapewnić sobie lepszą jakość pary, warto dobrać specjalny ustnik, który, dzięki zakrzywionej konstrukcji i długości, zwiększa dystans, jaki musi przebyć para z urządzenia do ust, tym samym jeszcze bardziej ją wychładzając. Miłośnicy waporyzacji mają obecnie wiele możliwości, aby uczynić swoje urządzenia funkcjonalniejszymi, a samą sesję o wiele przyjemniejszą i to bez konieczności kupowania nowego waporyzatora.