Cannabis

Mikrodawkowanie THC 

Zasada mikrodawkowania długo kojarzona była z halucynogenami, szczególnie LSD. Obecnie jednak coraz więcej ekspertów promuje tezę, że również w przypadku THC mniej znaczy więcej. Najnowsze badania potwierdzają, że korzyści medyczne osiągamy raczej przy niewielkich dawkach. Przyjrzyjmy się, na czym dokładnie polega fenomen mikrodawkowania THC.

Mikrodawkowanie THC – co to jest?

Metoda mikrodawkowania polega na przyjmowaniu jak najmniejszej ilości konopi indyjskich. Powinna to być jednak dawka efektywna. Dzięki temu wykorzystujemy maksymalnie medyczne zalety THC, a jednocześnie unikamy psychoaktywnych skutków.

Ile wynosi mikrodawka?

Po pierwsze – nie ma uniwersalnej wartości. Dr Michelle Ross, założycielka IMPACT Network, zaleca, aby rozpoczynać od 2,5 mg, utrzymywać ten poziom przez ok. 3 dni, a dopiero później zwiększać dawkę, jeśli uznamy to za konieczne. Osteopata dr Dustin Sulak proponuje podobną metodę i sugeruje rozpoczęcie nawet od 1 mg. Sulak podkreśla, że „celem jest użycie dawki, która daje najmniejszy zauważalny efekt. Nie próbujesz się totalnie odurzyć, nie próbujesz uzyskać całkowitej ulgi w objawach – próbujesz po prostu poczuć się odrobinę lepiej. Kiedy trafisz na taką dawkę, dzięki której poczujesz to drobne coś, stosuj ją jeszcze przez kilka dni. Później możesz zacząć ją stopniowo zwiększać”.

Czasami warto rozpocząć od ultramikrodawek. Jeśli przyjąć, że mikrodawka THC wynosi 2 mg, to ultramikrodawka zawiera się między 0,02 a 0,2 mg THC. Pamiętajmy, nie są to nigdy sztywne granice. Medycyna nie zdefiniowała wartości dla „dawkowania”, „mikrodawkowania” i „ultramikrodawkowania”.
Od czego zależy wysokość mikrodawki?
Jest to bardzo indywidualne. Nasze reakcje i próg tolerancji na THC może zależeć od:

  • metabolizmu wątroby,
  • wagi,
  • wieku,
  • przebytych i/lub aktualnych chorób,
  • wcześniejszego stosowania THC.

Mikrodawkowanie THC dla początkujących

Jeśli nigdy nie przyjmowałeś THC, lepiej rozpocząć od najniższych dawek. Najczęściej zaleca się następujący przelicznik: 0,0002 mg/kg, co daje około 0,014 mg dla osoby ważącej 70 kg. To blisko 100 razy niższa dawka od tej, która potencjalnie daje efekt odurzający. Czasami zaleca się nalewki i roztwory doustne. Oczywiście bezwzględnie sięgamy po produkty z konopi indyjskich pochodzących z legalnego źródła, które posiadają odpowiednie certyfikaty.

Zalety mikrodawkowania THC

Paradoksem stosowania THC jest to, że inne efekty osiągamy stosując mikrodawki,
a inne dawki standardowe. Wystarczy na przykład odrobina marihuany, aby zmniejszyć stany lękowe, natomiast jeśli przesadzimy z jej ilością, tylko je pogłębimy. W 2012 r. przeprowadzono badanie na grupie pacjentów w zaawansowanym stadium raka, którzy nie reagowali już na tradycyjne opioidowe środki przeciwbólowe. Podawano im związek THC/CBD w trzech dawkach: niskiej, średniej i wysokiej. Okazało się, że pacjenci, którzy otrzymali najniższą dawkę kannabinoidów, odczuli największą ulgę. U tych natomiast, którzy otrzymywali większe dawki, ból się nie zmniejszał, a czasem nawet nasilał.

Mikrodawkowanie THC pozwala więc złagodzić ból, depresję, zmniejszyć stres, wyciszyć stany lękowe. Trzeba tylko dać sobie trochę czasu i wsłuchać się we własny organizm, aby znaleźć odpowiednią dla siebie, minimalną dawkę.

Źródła:

1.     Hoffman, A. (2020, September 28). Microdosing cannabis: benefits without the buzz. Leafly. https://www.leafly.com/news/cannabis-101/microdosing-weed-guide

2.     D. (2018, February 9). Microdosing With Cannabis: Benefits Without the Buzz. Healer. https://healer.com/microdosing-cannabis-benefits-without-buzz/

3.     Polito, R. (2020, April 13). Is microdosing THC the secret to unlocking the benefits of CBD? New Hope Network. https://www.newhope.com/vitamins-and-supplements/microdosing-thc-secret-unlocking-benefits-cbd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.